+420 734 568 038 (PO-PÁ: 9-16h) info@cktrek.cz
CZK
+420 734 568 038 (PO-PÁ: 9-16h) info@cktrek.cz

Tenerife: TOP místa k navštívení v Puerto de la Cruz

Malebné městečko Puerto de la Cruz se rozprostírá na severních svazích ostrova. Město má 32 000 obyvatel, což z něj dělá 6. největší město na ostrově. Nejvyšším bodem města je Las Arenas, sopečný kužel s nadmořskou výškou 249 m. Puerto de la Cruz bylo původně postaveno jako obchodní část města La Orotava, které bylo později uznáno za přístav (Puerto de la Orotava). Když byl v roce 1706 zničen konkurenční přístav Garachico sopečným výbuchem, sláva Puerta stoupla. Po výstavbě silnice vedoucí přes La Orotavu až do NP Teide se z města stalo strategické místo nejen pro obchod, ale také centrum turismu, který zde má dlouhou tradici – turistika se zde rozvinula již koncem 19.století. Nejprve sem začali jezdit angličtí cestovatelé kvůli místnímu mírnému podnebí a roku 1892 zde již stál první hotel – Taoro, který je nyní součástí komplexu Casino Taoro. Od této chvíle začal hrát turismus důležitou roli v místní ekonomice, což se pozitivně podepsalo i na vzhledu města – najdete zde promenády a pláže lemované palmami, nespočet restaurací, kaváren a barů mnohdy zřízených v budovách s tradiční architekturou.

Co tady navštívit?

Loro Parque

Známá zoologická zahrada leží v městské části Punta Brava. Od roku 1972, kdy byl park založen Wolfgangem Kiesslingem a otevřen na 13 000 m² (1,3 ha) se 150 papoušky, se rozrostl na 135 000 m² (13,5 ha) a je domovem asi 4 000 papoušků. Místní sbírka papoušků je největší na světě a hraje velkou roli ve studiu a ochraně těchto zvířat po celém světě. Kromě papoušků jsou v parku k vidění černé labutě, zlatí bažanti, ledňák obrovský (laughing kookaburra), tučňáci, papuchalci, plameňáci, pelikáni a další. Mezi další rekordy parku patří největší bazén pro výstavy delfínů v EU, největší světová krytá výstava tučňáků a nejdelší žraločí tunel v Evropě. Navíc je teprve druhým místem v Evropě, kde mají kosatky

Tenerife-loro-parque

Jardín Botánico

Místní botanická zahrada zaměřující se především na Kanárskou floru byla založena již v roce 1788 Karlem III. a měla sloužit jako základna pro pěstování dovezených tropických rostlin a stromů, které se následně měly vysadit v královských zahradách v Madridu. Časem se však ukázalo, že pevninská část Španělska má poněkud nevyhovující klima a podmínky pro většinu dovezených rostlin a proto se od tohoto prvotního plánu upustilo. Roste zde více než 30 000 rostlinných druhů. Zahrada se pyšní například 200 let starým fíkovníkem velkolistým, jehož kořeny připomínají hradby. Další chloubou je blahočet chilský, jihoamerický vlnovec s kmenem pokrytým ostrými trny a několik druhů palem včetně zde vyšlechtěného vysokého datlovníku kanárského.

Sitio litre garden

Orchidejová zahrada Sitio Litre je nejstarší dochovanou zahradou na Tenerife, nyní stará 235 let. Od roku 1774 je nepřetržitě ve vlastnictví britských rodin. Klášterní objekt, který je součástí zahrad byl postaven v roce 1730 a zdá se, že byl původně sídlem a vinnými sklepy holandské společnosti vyvážející víno. V roce 1774 jej koupil pan Archibald Little, britský obchodník, jehož rodina dům vlastnila až do roku 1854. V roce 1856 nemovitost koupil pan Charles Smith, jehož rodina dům vlastnila až do roku 1996. Zahradu během let navštěvovalo mnoho známých osobností, například Oscar Wilde nebo Agatha Christie. Když tu pobývala s její dcerou Rosalyn na dovolené roku 1927 (právě se rozvedla se svým prvním manželem), zahrady ji natolik inspirovaly, že napsala jeden ze svých románů „Tajemný pan Quin“.

Tenerife

A neměli bychom zapomenout především na prvního ze všech hostů – byl to jeden z nejznámějších světových objevitelů a botaniků. Slavný německý cestovatel Alexander Von Humboldt byl čestným hostem na večírku, který pro něj 23. června 1799 uspořádal pan Archibald Little. Dům je stále soukromou rezidencí, ale majitelé se rozhodli zpřístupnit zahrady návštěvníkům, aby si mohli vychutnat tuto „vizi ráje“ a prohlédnout si krásnou sbírku orchidejí.

Playa del Castillo

Nejkrásnější pláže v Puerto de la Cruz leží západně od centra města. Jde o trojici pláží Playa del Castillo, Playa Chia a Playa María Jimenez, které jsou fakticky spojeny v jednu 700 metrů dlouhou pláž s jemným černým pískem. Můžete si na nich půjčit lehátka se slunečníky a občerstvit se v přilehlých plážových barů a restaurací. Na začátku pláže leží pevnost sv. Filipa z roku 1599 postavená v maurském stylu ze sopečného kamene. Dříve střežila město před piráty a nepřátely, nyní se zde konají výstavy. Je zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Playa Jardín

Jedná se o jednu z nejznámějších pláží v regionu. Byla navržena v 90. letech 20. století slavným kanárským umělcem Césarem Manriquem, aby svým návštěvníkům zaručila odpočinek a relaxaci. I jen dostat se na pláž přes zahrady plné místních rostlin s cestičkami, které vás zavedou mezi kamenné zdi a vodopády, je perfektní způsob, jak začít relaxační den na pláži, která nabízí mimo jiné i krásné výhledy na horu Teide (za dobré viditelnosti). Je rozdělena na tři části, pláž Castillo, pláž Charcón a pláž Punta Brava. K vidění je i boční vlnolam, který chrání koupající se před vysokými vlnami.  Promenáda spojuje pláž se zahradami, dětskými hřišti, terasami a kavárnami a jevištěm, kde se často konají koncerty. Dále je zde půjčovna lehátek a slunečníků, sprchy, toalety a šatny.

Playa Martiánez

Pláž Playa Martianez je také pláž s černým pískem, chráněná lamači vln, ale nachází se přímo v centru města Puerto de la Cruz. Je zhurba 400m dlouhá a má tvar půlkruhu. Nachází se východně před skálou, na které se nachází čtvrt La Paz. Tato pláž je oblíbená mezi surfaři, kteří využívají místní vlny. Je dobrá pro všechny, kteří si chtějí užít a vyzkoušet vodní sporty. Ale turisté ani domorodci tuto pláž neradi využívají, protože není jedna z nejčistších.

Playa El Bollullo

Playa el Bollullo je malá písčitá pláž skrytá na okraji Puerta. Na pláži je kavárna, toalety s plavčíkem a můžete si pronajmout lehátka a slunečníky. Černé vulkanické útesy u pláže dodávají místu pocit jeho izolace od města. Pláž nebývá moc přeplněná, ale přístup sem může být pro někoho náročnější. Cesta vede z Puerto de la Cruz podél pobřeží přes banánové plantáže, od hotelu je vzdálená 4 km.

Lago Martiánez

Koupaliště Lago Martiánez bylo vytvořené r.1977 již zmiňovaným umělcem Césarem Manriquem, který k vytvoření komplexu použil prvky tradiční kanárské architektury a původní flóru. Koupaliště leží mezi plážemi Martiánez a Jardín. Je velmi oblíbeným místem ke koupání, pozor – je však plněné mořskou vodou. Koupat se zde můžete v 7 různých bazénech různých velikostí, z nichž ten největší s názvem El Lago cca 80×100 metrů. Využít můžete i sprch se sladkou vodou, mnoha restaurací a barů a dalších služeb. Vstup je však zpoplatněn.

 

Tenerife

Archeologické muzeum

Muzeum bylo otevřeno r. 1991 a prohlédnout si zde můžete například výrobky Guančů (původní berberské obyvatele Kanárských ostrovů) a nebo jejich mumifikované pozůstatky.

Museo de Arte Contemporaneo

Koho zajímá umění, může navštívit muzeum současného umění, které sídlí v jedné z nejstarších budov na ostrově – v bývalé celnici. Jedná se o první muzeum současného umění ve Španělsku. V jeho spíbrce jsou zastoupeni španělství i kanárští umělci, ale také zahraniční umělci.

Tenerfe

Kostel iglesia de nuestra senora de la pena de francia

Je největším kostelem ve města, trojlodní katedrála byla zbudována roku 1697, původně však bez věže, tak byla přistavěna až v roce 1898. Kostelní varhany pocházejí z Londýna z roku 1814. Před kostelem můžete vidět bustu zakladatele strojní fakulty v Madridu – Agustína de Betancourta.

Plaza del Charco

Název centrálního náměstí Plaza Charco ve volném překladu znamená „kaluž“, tento název si vysloužilo kvůli tomu, že ho při každé bouři zatopilo moře. Po obvodu náměstí stojí restaurace a bary a stín mu dodávají fíkovníky a datlovníky, pod kterými se můžete usadit na lavičku a nasát místní atmosféru.

Co vás ale určitě naláká, je místní zmrzlinárna Berry´s, kde mají za výlohou Krtečka a s obsluhou se samozřejmě domluvíte česky. 🙂 Když se z náměstíčka vydáte boční ulicí Puerto Viejo, dojdete k restauraci El Pescador s tou nejlepší Paellou a čerstvými rybami v Puertu (alespoň dle mého názoru – pár jsem jich tam už navštívila :)). 

Plaza de Europa

Pevnostní tvar tohoto širokého náměstí a šest děl z 18. a 19. století umístěných vedle palisády mu dodává majestátní vzhled. Naproti tomuto náměstí postavenému u moře v roce 1992 stojí radnice Puerto de la Cruz, u které vyniká heraldický štít města umístěný na jejím průčelí.

Stará Rybářská čtvrť (La Ranilla)

Zajímavostí v Puertu je stará rybářská čtvrť, které dnes zaujme především pouličním uměním. Mnoho původních rybářských domků získaly novou barevnou fasádu a proměnily se v módní restaurace a bary. Čtvrť La Ranilla začíná severně od Plaza Charco a táhne se uličkami směrem na západ. Najdete zde nespočet restaurací specializujících se na ryby a mořské plody, některé z nich jsou vlastněny přímo rybáři a čerstvé úlovky jsou tam tedy zaručeny.

Puerto de la Cruz je jedním z těch míst, kam se člověk chce vracet. Zaujme svou kombinací historie, přírodních krás i atmosféry, která vás okamžitě vtáhne. Ať už ochutnáváte místní speciality v útulných restauracích, relaxujete na černých plážích, nebo objevujete krásy botanických zahrad, městečko má jedinečné kouzlo, které si zamilujete. Pokud vás láká objevovat Tenerife z téhle pohodové základny a užít si ostrov v celé jeho kráse, neváhejte se přidat k našemu zájezdu

Napsala: Šárka Maťochová

SOUVISEJÍCÍ ZÁJEZDY