+420 734 568 038 (PO-PÁ: 9-16h) info@cktrek.cz
CZK
+420 734 568 038 (PO-PÁ: 9-16h) info@cktrek.cz

Jak vybavit cestovní lékárničku: pro dobrodruhy i rekreační cestovatele

Ať už vyrážíte na krátký výlet, expedici do hor, nebo exotickou dovolenou, mít dobře vybavenou lékárničku se vždy může hodit. Nejenže vám pomůže při drobných zdravotních komplikacích, ale může být i zásadní při řešení krizových situací. Jaké věci by tedy vaše lékárnička měla obsahovat a proč?

Vybavení lékárničky

Základem každé lékárničky jsou určitě zdravotnické rukavice. Nejdřív chceme totiž ochránit v první řadě sebe, až potom jdeme pomáhat ostatním. 

Základní materiál

  • Sterilní gázy: používají se přímo na ránu, chrání ji před infekcí, absorbují krev a zabraňují nečistotám vniknout dovnitř.
  • Obinadla: slouží k upevnění gázy na místě, k lehké kompresi nebo zpevnění kloubů a svalů (např. při podvrtnutí).
  • Náplasti různého druhu: včetně voděodolných (ideální při vlhkém počasí), textilních (odolné vůči mechanickému poškození) a náplastí na puchýře – ty jsou neocenitelné zejména na túrách, kde nohy dostávají zabrat. Náplast bez polštářku v cívce je dobrá na fixaci obvazů a hodit se můžou i náplasťové stehy (např. steristrip), které slouží k uzavírání a zajištění malých řezů a tržných ranek.
  • Trojcípý šátek: jeho tvar a univerzálnost umožňují mnoho aplikací, primárně se ale používá k vytvoření improvizovaného závěsu, který pomůže fixovat zlomenou nebo jinak zraněnou končetinu.

Dezinfekční prostředky

Drobná poranění mohou být bránou k infekcím, proto by ve vaší lékárničce neměla chybět dezinfekce. Malá lahvička (např. s jódem nebo peroxidem vodíku) pomůže zničit bakterie a zabránit dalším možným komplikacím.

Nástroje

  • Pinzeta: využijete ji na vytahování třísek, bodavého hmyzu nebo při manipulaci s obvazovým materiálem. A pokud si dámy zapomenou tu svou na obočí, horská lékárnička zachrání i beauty krizi! 😀
  • Nůžky: pro stříhání obvazů, náplastí nebo třeba improvizovaných dlah.
  • Zavírací špendlíky: pomohou například při upevnění dlahy nebo při rozbití zipu na oblečení.

Termofólie

Tento malý a lehký předmět může zachránit život – pomůže udržet teplo nebo může sloužit jako improvizovaná ochrana před deštěm a větrem. Pokud zvolíte nevhodný spacák, termofólii stačí přehodit přes něj, a získáte extra izolaci, která vám nakonec může zajistit teplý a pohodlný spánek, i když jste špatně odhadli teplotu. Zkrátka univerzální pomocník do přírody, který se dá využít mnoha způsoby – vždy berte raději dva kousky.

Outdoorová lékárnička

Léky a další zdravotnické potřeby

  • Proti zažívacím potížím: léky jako Smecta, Endiaron nebo aktivní uhlí by měly být základem, zejména pokud cestujete do destinací s rizikem kontaminované vody nebo jídla. Nepříjemnosti jako průjem nebo nevolnost vás mohou vyřadit z provozu na několik dní – mít účinnou pomoc po ruce je k nezaplacení.
  • Analgetika a antipyretika: léky proti bolesti a na snížení horečky. Nejběžnější jsou paralen, ibalgin, aspirin a jistě znáte i další… myslete také na jiné druhy bolesti – např. bolest v krku, na tu je vhodné vzít cucací pastilky.
  • Antihistaminika: léky na alergické reakce je nutností, i pokud alergií netrpíte. Nikdy nevíte, jak vaše tělo zareaguje na nové prostředí, bodnutí hmyzem nebo neznámé jídlo.
  • Léky proti kašli a respiračním onemocněním: na suchý / vlhký kašel. Já mám na tyto druhy onemocnění univerzálního pomocníka z Nepálu – sancho (éterické oleje z několika rostlin, které aplikujete různými způsoby a za pár dní jste jak rybička) 🙂
  • Kapky do očí: při cestování se vám do očí snadno může dostat prach a další nečistoty. Dezinfekční kapky je pomohou odstranit a zabránit infekci spojivek.
  • Antimykotika: v horkých a vlhkých destinacích může být problémem kožní plíseň. Prevence a rychlá léčba pomocí masti, krému nebo zásypu vám může ušetřit spoustu nepříjemností.
  • Osobní léky: pokud pravidelně užíváte léky (například na astma, tlak nebo alergie), nezapomeňte je vzít na cesty v dostatečném množství a vždy myslete na možnost zpoždění nebo prodloužení cesty.

Co dalšího se může hodit

  • Repelenty: hmyz, zejména v tropických oblastech, může přenášet nemoci jako malárie nebo dengue. Repelenty s DEET nebo přírodní alternativy jsou skvělým pomocníkem.
  • Opalovací krémy + balzám na rty s UV: i na horách, kde slunce pálí intenzivněji, je ochrana proti UV záření důležitá. Puchýře od spálení vám mohou pokazit celý výlet. 
  • Přípravky na úpravu vody: tablety na dezinfekci vody nebo filtry jsou důležité, pokud míříte do oblastí, kde nelze garantovat kvalitu pitné vody. Průjem z kontaminované vody je jednou z nejčastějších komplikací cestování.
  • Rychlý zdroj energie: hroznový cukr, tekutá glukóza, apod.
  • Minerály, rehydratační směsi – při intenzivní fyzické aktivitě, horku nebo nadměrném pocení mohou být minerály rychle vyčerpány. Minerály jako sodík, vápník, hořčík a draslík pomáhají udržet rovnováhu elektrolytů v těle, což je klíčové pro správnou funkci svalů, nervů a srdce.
  • Osobní doporučení: vlhčené ubrousky – ty beru vždy a všude. Seženete několik druhů – obyčejné, dezinfekční, na obličej, intimní partie. Na trecích, kde není vždy garantovaná sprcha jsou vždy příjemnou alternativou. 

Tipy na závěr

Mějte na paměti, že obsah lékárničky se bude lišit podle typu výpravy – jiná bude na víkendový výlet, jiná na třítýdenní expedici nebo na dvouměsíční výstup na osmitisícovku. Pravidelně ji kontrolujte, vyměňte prošlé léky, doplňujte spotřebovaný materiál a přizpůsobte aktuálním plánům a potřebám. Lékárničku uchovávejte na suchém a chladném místě. Použijte voděodolný obal, aby byla chráněna proti vlhku.

Důležité je především umět lékárničku správně používat – nemá smysl nosit s sebou dlahu nebo šicí sadu, pokud nevíš, jak s nimi zacházet, proto zvažte absolvování kurzu první pomoci, kde si vše prakticky vyzkoušíte, jak se říká „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“.

Dále si nezapomeňte zjistit lokální čísla na záchranné složky (nebo na místního mafiána s vrtulníkem 😀, pokud jste zrovna v oblasti, kde HS neoperuje) a stáhněte si aplikaci Záchranka, která umožňuje velice snadno odeslat polohu a přivolat pomoc.

Napsala: Šárka Maťochová

Outdoorová lékárnička