Ať už vyrážíte na krátký výlet, expedici do hor, nebo exotickou dovolenou, mít dobře vybavenou lékárničku se vždy může hodit. Nejenže vám pomůže při drobných zdravotních komplikacích, ale může být i zásadní při řešení krizových situací. Jaké věci by tedy vaše lékárnička měla obsahovat a proč?
Základem každé lékárničky jsou určitě zdravotnické rukavice. Nejdřív chceme totiž ochránit v první řadě sebe, až potom jdeme pomáhat ostatním.
Drobná poranění mohou být bránou k infekcím, proto by ve vaší lékárničce neměla chybět dezinfekce. Malá lahvička (např. s jódem nebo peroxidem vodíku) pomůže zničit bakterie a zabránit dalším možným komplikacím.
Tento malý a lehký předmět může zachránit život – pomůže udržet teplo nebo může sloužit jako improvizovaná ochrana před deštěm a větrem. Pokud zvolíte nevhodný spacák, termofólii stačí přehodit přes něj, a získáte extra izolaci, která vám nakonec může zajistit teplý a pohodlný spánek, i když jste špatně odhadli teplotu. Zkrátka univerzální pomocník do přírody, který se dá využít mnoha způsoby – vždy berte raději dva kousky.
Mějte na paměti, že obsah lékárničky se bude lišit podle typu výpravy – jiná bude na víkendový výlet, jiná na třítýdenní expedici nebo na dvouměsíční výstup na osmitisícovku. Pravidelně ji kontrolujte, vyměňte prošlé léky, doplňujte spotřebovaný materiál a přizpůsobte aktuálním plánům a potřebám. Lékárničku uchovávejte na suchém a chladném místě. Použijte voděodolný obal, aby byla chráněna proti vlhku.
Důležité je především umět lékárničku správně používat – nemá smysl nosit s sebou dlahu nebo šicí sadu, pokud nevíš, jak s nimi zacházet, proto zvažte absolvování kurzu první pomoci, kde si vše prakticky vyzkoušíte, jak se říká „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“.
Dále si nezapomeňte zjistit lokální čísla na záchranné složky (nebo na místního mafiána s vrtulníkem 😀, pokud jste zrovna v oblasti, kde HS neoperuje) a stáhněte si aplikaci Záchranka, která umožňuje velice snadno odeslat polohu a přivolat pomoc.
Napsala: Šárka Maťochová